Ako naučiť deti viac o zvieratách a ich chove? Urobte si výlet na niektoré z týchto úžasných miest

Vtáčí raj, mini zoo, lesná zvernica či skanzen úľov. Aby sa deti dozvedeli viac o zvieratkách a ich chove, vezmite ich na tieto zaujímavé miesta.

Ako naučiť deti viac o zvieratách a ich chove? Urobte si výlet na niektoré z týchto úžasných miest

V dôsledku moderných technologických trendov sa deti čoraz viac vzďaľujú od prirodzeného prostredia a ich kroky smerujú skôr k počítaču, tabletu či do nákupných centier. 

Takto ratolestiam ale často chýbajú skúsenosti so svetom prírody. Strácajú vzťah k rastlinám a zvieratám, kravu často poznajú len z televízie či knihy. 

Prírodu však všetci celkom prirodzene potrebujeme a aj dieťa vyrastajúce v jej blízkosti je po všetkých stránkach vyvinutejšie. Navyše si tak k prírode nájde vzťah a bude ju chrániť.

Začať s výchovou malého ekológa nemusí byť vôbec zložité. Stačí deti vziať von, venovať im čas a ukázať im, ako sa pasú kravičky, ako sa robia syry či ako sa dojí. Raz zažiť je viac ako stokrát počuť.

Pre rodičov, učiteľov či vychovávateľov sme preto pripravili článok s niekoľkými tipmi na miesta, kde sa deti môžu viac dozvedieť o zvieratkách, tradičnom chove, poľnohospodárskej výrobe či ochrane prírody.

Ekopark s výukou v Prešove

Ekopark Holá Hora je obľúbeným miestom oddychu pre malých aj veľkých obyvateľov Prešova. Park, ktorý spadá pod správu Technických služieb mesta Prešov, objavíte na Botanickej ulici pri Kolmanovej záhrade. 

Návštevníci sa môžu len tak prechádzať rozsiahlym areálom a pozorovať zvieratká alebo sa zapojiť do rôznych celodenných podujatí, ktoré sa tu pravidelne organizujú. 

Deti sa môžu pohrať na preliezkach, hojdačkách a ihrisku alebo si obzrieť zvieratká, ako sú zajačiky, ovce, kozy či poníky. 

Autor: Jozef Kotulič via commons.wikimedia.org

Vedenie ekoparku organizuje zábavnou formou aj zážitkové učenie. Deti možno prihlásiť do niektorého z troch vzdelávacích celodenných modulov: Ekologická stopa, Lesným chodníčkom a Na tom našom dvore.

Vaše ratolesti sa tak môžu naučiť viac o ochrane prírody a ekosystéme lesa, ale sa aj oboznámiť so základnými pojmami týkajúcimi sa poľnohospodárstva, pestovania plodín a chovu domácich a úžitkových zvierat. 

Zdroj: Ekopark.sk

Zároveň sa dozvedia viac o každodennej práci poľnohospodárov či lesníkov v súčasnosti aj  minulosti.

Gazdovská dedinka v Lozorne

Abeland je gazdovská dedinka, ktorú nájdete obklopenú lesmi Malých Karpát neďaleko obce Lozorno kúsok od Bratislavy. Založila a prevádzkuje ju rodinka Abelovcov.

Deti si tu môžu vyskúšať jazdu na koni, tradičné ľudové remeslá či starostlivosť a kŕmenie domácich zvierat ako na pravom hospodárskom dvore.

Zdroj: Instagram.com/abeland_lozorno

Stretnú sa tu so životom, aký žili naše staré a prastaré mamy. V permakultúrnej záhrade zistia, ako rastie zelenina, ovocie, bylinky alebo rôzne druhy kvetov, a uvidia a možno sa aj naučia, ako podojiť kravu či pripraviť čerstvý syr. 

Zdroj: Facebook.com/Abeland – gazdovská dedinka 

A kým sa budú detičky vzdelávať, vy sa môžete pohostiť čajom či kávou z miestnej čajovne alebo ochutnať naozaj výborné bryndzové halušky či makové šúlance.

Rozprávková vtáčia záhradka v Liptovských Revúcach

V malebnom prostredí obce Liptovské Revúce sa nachádza rozprávkový vtáčí raj. V záhrade rodičovského domu ho vybudoval prírodovedec a spisovateľ Miroslav Saniga.

Pán Saniga na svoje internetovej stránke uvádza, že „Vtáčí raj” pozostáva celkovo až zo 60 veľkých samorastových kŕmidiel, 130 vtáčích búdok na spanie a hniezdenie, ako aj z 12 bilbordov, na ktorých sú nakreslené alebo nafotené vtáčiky. 

Miroslav Saniga v spoločnosti detí. Zdroj: Saniga.sk

Podľa pána Sanigu ide o miesto s najvyššou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na jeden ár na celej zemeguli. Ročne tu vtáčiky spotrebujú až 1000 kilogramov krmiva.

Zdroj: Saniga.sk

Vstup do záhrady je zdarma. Respektíve ako vraví pán Saniga, ako vstupné sa vyberá „láska k prírode” a ako výstupné sa platí „ešte väčšia láska k prírode”.

Miniatúrne zvieratká v Lubinej

V MiniFarme v Lubinej žije na priestore presahujúcom jeden hektár viac ako sto zvierat, ktoré sú jedinečné najmä malým vzrastom. Ide predovšetkým o miniatúry klasických hospodárskych zvierat, ako sú ovce, kozy, kone, oslíkovia, kačky či husi.

Zdroj: Minifarma.sk

MiniFarma je sympatická najmä tým, že vás s detičkami pustia priamo do ohrady medzi krotké zvieratá. Vďaka tomu si ich môžete pozrieť zblízka, kŕmiť ich, hladkať alebo pozorovať, ako sa správajú v ich prirodzenom prostredí. 

Zdroj: Instagram.com/minifarma.sk

Navyše sa o vás starajú animátori, ktorí vám vysvetlia, ako k zvieratkám pristupovať, aby ste mali čo najväčší zážitok. Pri zvieratkách tak môžete stráviť toľko času, koľko chcete, a sami si určujete tempo prehliadky.

Po farme sú rozmiestnené aj oddychové zóny a detské atrakcie ako vyhliadkové vežičky, šľapacie traktory, šmykľavky či hojdačky.

Losia farma pri Žarnovici

Zveropark sa ukrýva v lesoch Revištského Podzámčia pri Žarnovici. Na ploche približne 21 hektárrov tu žije okolo 30 druhov zvierat. 

Hlavnou dominantou parku je los mokraďový, no nájdete tu i zvieratá, ktoré žijú voľne v našich lesoch. Stretnete napríklad divú mačku, králika, bažanta či líšku, ale aj svišťa, diviaka alebo jeleňa.

Zdroj: Zveropark.sk

Vo zveroparku zároveň pre školy a škôlky pravidelne organizujú rôzne edukačné programy, detské hry a súťaže.

Samozrejme, nesmú chýbať ani zážitky z trampolín, detských ihrísk či streľby z praku.

Okrem toho si môžete požičať rybárske náradie, náčinie na grilovanie a opekanie, piknikovú deku či rôzne rodinné hry. Personál vám na požiadanie vyčistí a uschová vaše úlovky z jazera, prípadne vám ryby pripraví na grile.

A pre tých, ktorí by tu chceli stráviť noc, park ponúka aj možnosť vyskúšať si spanie v indiánskych típí, medveďom brlohu alebo drevených chatkách. Autentický zážitok zaručený. 

Včelárska paseka v Kráľovej pri Senci

Včelárska Paseka bola vybudovaná v tichom prostredí lesoparku pri obci Kráľová pri Senci a je najväčším včelárskym skanzenom v strednej Európe. Zároveň je to najstaršie včelárske kultúrne a osvetové centrum v Európe.

Má vyše 300 exponátov a nájdete tu unikátne zbierky úľov najrôznejších tvarov a veľkostí. Najstaršie z nich sa používali už v 17. storočí. Osobitú skupinu tvoria veľmi dekoratívne úle v tvare domčekov či kostolíkov.

Zdroj: Instagram.com/krasnemiesta.sk

V hlavnej budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky a rôzne včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva. 

Zaujímavosťou je, že niektoré miestne exponáty účinkovali aj vo filme Juraja Jakubiska Tisícročná včela. Za to si Včelárska paseka vyslúžila originál nadrozmernej tisícročnej včely, ktorú tvorcovia použili pri nakrúcaní. Táto gigantická včela je umiestnená na priečelí jednej budov. Takže keď sem pôjdete, iste sa na ňu zadívajte a spomeňte si, o aký unikát ide. 

​​Krava&Deti

Máme dobrý dôvod, prečo na stránkach magazínu Ako má byť venujeme priestor aj deťom, ich strave či vzdelávaniu v prírode. 

Sami máme doma naše vlastné ratolesti a záleži nám na tom, aby naše deti žili v krajine, ktorá rešpektuje prírodu, má zdravú pôdu a vie ponúknuť kvalitné potraviny.

Presne z týchto dôvodov vznikla aj rodinná farma Krava&Company. Záležalo nám na tom, aby náš dobytok žil voľne a mal poriadnu potravu bez geneticky modifikovaných obilnín.

Len vďaka prirodzenému chovu s rešpektom k prírode dokážeme našim malým nezbedníkom ponúknuť mäsko ako má byť. Poctivé, neuveriteľne chutné, priamo z lánov nášho Vranova nad Topľou.

Zdieľajte na sociálnych sieťach
mohlo by vás zaujímaŤ
Reportáž z vychýreného steak baru v Olomouci: Hovädzie musí ísť na gril poriadne vyzreté

Reportáž z vychýreného steak baru v Olomouci: Hovädzie musí ísť na gril poriadne vyzreté

Zástupcovia známej steakovej reštaurácie: Chceme ukázať, že aj z českých a slovenských kráv sa dá urobiť kvalitný steak

Zástupcovia známej steakovej reštaurácie: Chceme ukázať, že aj z českých a slovenských kráv sa dá urobiť kvalitný steak