Deti nakreslili, ako si predstavujú ideálny obed. Ich výtvory vás dostanú

Poprosili sme triedu druhákov, aby nám nakreslili, ako si predstavujú chutný a zdravý obed. Výsledky nás veľmi milo a pozitívne prekvapili. Veríme, že sa zapáčia aj vám.

Deti nakreslili, ako si predstavujú ideálny obed. Ich výtvory vás dostanú

Mnohí rodičia sa sťažujú, že dnešné deti by jedli len sladkosti, fast food či hranolky s kečupom. 

Vyskúšali sme si preto jeden experiment a poprosili sme deti vo veku sedem a osem rokov, aby nám nakreslili, ako si predstavujú svoj ideálny obed.

Nakoniec nás školáci milo prekvapili nielen svojou bohatou obrazotvornosťou a zmyslom pre detail, ale aj výberom jedál. 

Viaceré deti pre nás namaľovali ukážkový zdravý tanier ako vystrihnutý z príručky správnej výživy. 

Ema (7): Zeleninový šalát

Ema si rada pochutná na zdravom zeleninovom šaláte, ktorý si na tanieri namiešala z ľadového šalátu, mrkvy, brokolice a rajčiny. Namiesto sladkých limonád či džúsov celkom správne uprednostnila pohár vody s plátkom citróna. Jej vysnívaný obed je tak nielen chutný a zdravý, ale navyše aj krásne naservírovaný – tanier je po okraji ozdobený modrými a bielymi srdiečkami.

Nikolka (7): Ovocný šalát

Nikolka by si ako svoj zdravý obed pripravila ovocný šalát. Do drevenej misky pridala melón, červené aj biele hrozno, čerešne, mandarínky, banány, jahody či jablká. Takúto vitamínovú bombu by pre našich najmenších určite odporučil aj 10 z 10 odborníkov na výživu.

Lorenka (8): Dedkova polievka, ovocie a zelenina

Lorenka si rovno vysnívala kompletné menu. Ako predjedlo by sa mohlo podávať vajíčko natvrdo. Po ňom by nasledovala, samozrejme, tá najlepšia polievka na svete, a to konkrétne tá dedkova. Hlavným chodom je wrap s miskou šalátu a ako dezert sa podávajú trnkové gule. Kto ešte vládze, si na záver môže pochutnať na jabĺčku či banáne alebo si ich odložiť na olovrant.

Luky (8): Fazuľová polievka s párkom 

Chutia deťom zdravé strukoviny? Ak im ich pripravíte ako lahodnú polievku a pridáte k tomu kvalitné párky, iste sa po dojedení pohladia po brušku. Tak ako aj 8-ročný Luky, ktorý si rád pochutná práve na fazuľovej polievke. K tomu nesladená voda a ideálny obed je na svete. 

Emily (8): Hranolky a kuracie mäso

Emily zbožňuje, keď jej mamina ako nedeľný obed pripraví kuriatko. Ku kuracej nôžke si ako ideálnu prílohu predstavuje hranolky a tiež malú misku s hráškom. Na pitie si prosí limonádu a ako dezert kúsok chutného a sladkého ovocia.

Miriam (8): Pizza

Ktoré dieťa nemiluje pizzu? Obľúbený snack, samozrejme, nechýba ani medzi vysnívanými dobrotami našich školákov. Tento lákavý salámovo-syrový kúsok nakreslila osemročná Miriam, ktorá by si k nemu dala zelenú limonádu naservírovanú štýlovo so slamkou a dáždničkom.

Sarah (7): Rajčinová polievka so syrom

Sarah si najviac pochvaľuje domácu rajčinovú polievku so syrom. Túto dobrotu skutočne môžete zaradiť do zoznamu zdravých jedál a robiť ho často. Rajčiny sú totiž plné dôležitých minerálov, vitamínov či antioxidantov. Sú mimoriadne bohaté napríklad na siný antioxidant lykopén, ktorý významne podporuje imunitný systém a chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Agi (7): Buchta s ovocím

Deti prirodzene preferujú skôr sladké chute, a tak sú oveľa väčšmi naklonené ovociu ako zelenine. Výnimkou nie je ani Agi, ktorá ako svoje obľúbené jedlo nakreslil buchtu s marhuľami, slivkami a čerešňami. Aby bola takáto dobrota pre vaše dieťa zdravšia, môžete napríklad použiť minimum cukru a klasickú múku nahradiť špaldovou.

Lucia (7): Sushi

Lucia si celkom prekvapivo ako svoje obľúbené zvolila jedlo, ktoré majú v obľube skôr dospeláci. Ak je sushi pripravené z kvalitných surovín, môže to byť veľmi zdraviu prospešné jedlo. Ryby sú vo všeobecnosti dobrým zdrojom jódu, mnohých vitamínov a minerálov a omega-3 mastných kyselín, ktoré prispievajú k správnej činnosti mozgu.

Anka (9): Rajčinová polievka a čučoriedkové gule

Anička má v tom jasno. Keď obed, tak s dvomi chodmi. Z polievok preferuje rajčinovú a ako hlavné jedlo si prosí čučoriedkové gule s grankom. Aby bol obed, ako má byť, nechýba ani zdravá citrónová limonáda. Obrázok je úžasný, človeku sa pri pohľade naň rýchlo začnú zbiehať slinky. 

Riško (8): Brokolicová polievka

A vraj deti nemajú rady polievky a zeleninu. Po rajčinovej a fazuľovej tu máme ďalší výtvor, konkrétne od osemročného Riška. Ak sa dá, rád by si dal porciu chutnej brokolicovej polievky. 

Krava&Zdravý jedálniček

Tento článok vznik ako súčasť vydania magazínu Ako má byť, ktoré je venované téme zdravého jedálnička pre deti.

Dôvod, prečo sa tejto téme venujeme, sú naše vlastné deti, ktorým sme ako rodičia chceli dopriať zdravé teľacie mäso. Mnoho odborníkov ho totiž odporúča už od prvých príkrmov ako zdroj dôležitých živín.

To, že sme dlhodobo nevedeli na trhu kvalitné mäso nájsť, nás nakoniec priviedlo k nápadu, že by sme si mohli vlastné kravy vychovať.

Nakoniec sa nám to podarilo a dnes vám aj vašim malým nezbedníkom vďaka tomu vieme ponúknuť to najkvalitnejšie mäso – teľacie BABYBÚÚÚ. Poctivé, chutné, priamo z lánov nášho Vranova nad Topľou.

Ak sa práve toto mäsko stane súčasťou jedálnička vašich detí, budeme radi. Pretože jesť kvalitné potraviny si zaslúži každý.

Zdieľajte na sociálnych sieťach
mohlo by vás zaujímaŤ
Zabudlo sa gazdovať? Záujem mladých ľudí o farmárčenie je nízky, tvrdí majiteľ farmy na východe Slovenska

Zabudlo sa gazdovať? Záujem mladých ľudí o farmárčenie je nízky, tvrdí majiteľ farmy na východe Slovenska

Odborník na staré ovocné stromy: Využívanie krajiny bude mať opäť hlavu a pätu. Vidím to optimisticky

Odborník na staré ovocné stromy: Využívanie krajiny bude mať opäť hlavu a pätu. Vidím to optimisticky